Kuchnia Life style Uroda

Ocet jabłkowy dla zdrowia i urody!

W ciągu ostatnich kilku lat Kochani można zauważyć, że  zwiększyło sie zainteresowanie właściwościami zdrowotnymi octów, ze szczególnym uwzględnieniem octu jabłkowego. O ile większość z tych zapewnień w świetle nauki ma swoje podstawy, o tyle niektóre mogą być mocno naciągnięte lub wprowadzające konsumenta w błąd. Źródła tych rewelacji często wzięły się z przysłowiowej czapy lub nadinterpretacji badań wykonanych na szczurach, których to wyniki niestety niekoniecznie mają przełożenie u ludzi.

Chociaż historia octu jabłkowego jest tak stara jak świat, to większości z nas kojarzy się zazwyczaj tylko z dressingiem do sałatek. A zastosowań ma mnóstwo od obniżania cholesterolu, pielęgnację włosów,  po czyszczenie lodówki.

Ocet jabłkowy zawiera wiele minerałów i witamin takich jak potas, sód, magnez, fluor, chlor, żelazo, miedź, fosfor, krzem, witaminę A, witaminy z grupy B, C, E, P i beta-karoten.

Tradycyjnie ocet jabłkowy powstaje podczas powolnego procesu fermentacji, dzięki czemu jest bogaty w składniki bioaktywne takie jak kwas octowy, kwas mlekowy, cytrynowy, katechinę.

A to właśnie dzięki tym składnikom bioaktywnym ocet jabłkowy zawdzięcza swoje silne działanie przeciwutleniające, przeciwbakteryjne oraz wiele innych korzystnych właściwości, o których dzisiaj trochę więcej 🙂

Tych dobroczynnych składników octy jabłkowego jest jeszcze więcej, jednak na szczególną uwagę zasługują trzy z nich: potas, pektyny i witamina E.

Potas odpowiedzialny jest za dobrą pamięć i koncentrację. Bierze on udział w procesie przewodzenia impulsów w układzie nerwowym oraz pozwala na utrzymanie prawidłowego utrzymania ciśnienia krwi. Jego niedobór może powodować bolesne skurcze mięśni, problemy z jelitami oraz suchą skórą.

Pektyny przyspieszają metabolizm i uwalniają organizm z substancji trujących, jednocześnie ułatwiając trawienie. To one odpowiedzialne są za zmniejszenie stopnia przyswajania i odkładania tłuszczu w naszym organizmie. Obniżają poziom cholesterolu, zapobiegają więc miażdżycy i nadciśnieniu.  Regulują także gospodarkę kwasów żółciowych, chroniąc przed powstawaniem kamieni żółciowych.

Witamina E, zwana witaminą młodości to naturalny antyutleniacz, chroniący nasze ciało przed starzeniem się.  Odpowiada także za prawidłowy wzrok. Chroni przed bezpłodnością, miażdżycą, zawałem, a także zapobiega powstawaniu komórek rakowych i hamuje ich wzrost. Jej wysokie dawki obniżają komórkowy stres oksydacyjny.  Dieta bogata w tę witaminę warunkuje również prawidłowy  przebieg ciąży. Pomyśleć, że to tylko trzy składniki tego zdrowego płynu!

Badania dowodzą, że ocet jabłkowy chroni także przed rozwojem alergii, wspomaga zwalczanie infekcji i wreszcie –  pomaga schudnąć. Samo picie octu nie sprawi jednak, że nagle spadniemy z wagi. Aby osiągnąć pożądany wynik, należy stosować się do uniwersalnych zasad zdrowego trybu życia.

Zasady towarzyszące diecie octowej

Pij dużo wody – nawet 2 litry dziennie.

Jedz częściej a mniej – najlepiej 5 posiłków dziennie.

Zamień wysokokaloryczne przekąski, takie jak czekoladowe batoniki, fast food’y, czy chipsy na zdrowe owoce i warzywa.

Ogranicz spożywanie soli.

Ostatni posiłek zjedz co najmniej 5 godzin przed snem.

Regularnie uprawiaj jakiś sport.

Klucz do diety octowej

Główną rolę w tej diecie odgrywa picie napoju octowego. Jak go zrobić? Wystarczy 1 łyżka (2-4 łyżeczki) octu na szklankę zimnej lub ciepłej wody. Taki domowy „energy drink” należy pić 3 razy dziennie przed jedzeniem – rano, w południe i wieczorem.

Regularne spożywanie tej mikstury nie tylko spowoduje utratę wagi, ale także wzmocni układ odpornościowy, świetnie wpłynie na naszą skórę i naczynia krwionośne. Ważne jednak, aby w diecie octowej robić, co jakiś czas tygodniowe przerwy. W innym przypadku możemy nadwyrężyć nasz układ pokarmowy, a zwłaszcza żołądek.

Zanim wdrożymy dietę, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Nie każdy może ją stosować. Zdecydowanie niewskazana jest dla osób chorujących na wrzody żołądka.

Ocet jabłkowy można kupić w ekologicznych sklepach, ale można też zrobić go samemu.

Przepis na ocet jabłkowy

1 i ½ kg  kwaśnych jabłek (świetnie sprawdzają się antonówki, czy papierówki, koniecznie dojrzałe, czyli zawierające odpowiedni do fermentacji poziom fruktozy)

1 i ½ l wody

3-5 łyżeczek naturalnego miodu lub cukru

2 thoughts on “Ocet jabłkowy dla zdrowia i urody!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *