Life style Podróże

Szlakiem Jury Karkowsko – Częstochowskiej!

Dzień dobry!

Jura Krakowsko-Częstochowska to kolejny nasz pomysł na krótki urlop poza sezonem lub na wypad weekendowy.

Jura Krakowsko-Częstochowska to niezwykła kraina z malowniczymi dolinami, jaskiniami, zamkami, bogata w zabytki architektury oraz przepiękne krajobrazowo tereny. Ten obszar Polski z pewnością spodoba się tym, którzy chcą spędzić aktywny czas z rodziną i choć trochę zaszczepić żyłkę poszukiwacza przygód, tropiciela tajemnic i odkrywcy znanej i nieznanej historii.   Pozatym Kochani tajemnicze średniowieczne zamki są tak piękne o tej porze roku jaką jest jesień, a w aurze jesiennych mgieł  wyglądają jeszcze bardziej malowniczo i majestatycznie.

 Kochani maczuga Herkulesa, Grota Łokietka czy zamki w Bobolicach i Mirowie  to tylko początek atrakcji na mapie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Naszym punktem wyjazdowym na te wszystkie atrakcje był Hotel Zawiercie w Zawierciu, który  Wam proponujemy. Wspaniały Hotel, który sprzyja rodziną z dziećmi, pyszne jedzenie i mnóstwo rozrywek dla dzieci i dorosłych. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie począwszy od basenu skończywszy na relaksie w spa!

Sukienka – Tkmaxx, Trampki – born2be, Kornelka- Bluzka – Zara, Spodenki – Tkmaxx, Sandałki -Tkmaxx

Sweter – Tkmaxx, Spodnie – Varlesca, Buty – Zara, Koszulka – Mohito, Kornelka – Bluza – Zara, Spodnie – Zara, Buty – Zara

Bluzka – H&M, Spodnie – allegro, Torebka – allegro, Trampki – eobuwie

Bluzka – H&M, Spodnie białe –  Tkmaxx, Trampki – born2be

Co zwiedziliśmy!

Zamek Mirów i Bobolice 

Są to sąsiadujące ze sobą zamki. Oba wzniesiono za czasów Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. Oba na przestrzeni wieków popadły w ruinę. Oba są dziś własnością rodziny Laseckich. Mirów to do dziś dnia malownicze ruiny czekające na swoją kolej w rekonstrukcji; Bobolice zaś to odrestaurowany zamek, w którym mieści się  muzeum i (jak przestrzega tabliczka przed bramą) straszą duchy. Jest też legenda o braciach bliźniakach do  których należały niegdyś oba zamki należały.

Zamek Mirów oglądać można tylko z zewnątrz, zamek w Bobolicach zwiedza się z przewodnikiem. Ubrany w strój z epoki pan przewodnik oprowadzał nas po udostępnionych dla zwiedzających salach, opowiadał o historii zamku. O skarbie co prawda powiedziała, że nic nie wie, ale Kornelka do dziś Panu nie wierzy ?.

 


Zamek Bąkowiec 

Zamek Bąkowiec w Morsku – pozostałości zamku rycerskiego z XIV wieku wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Morsko w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim.

Okiennik Wielki

Okiennik Wielki, zwany też Dużym lub Skarżyckim – jeden z najpiękniejszych, najbardziej popularnych i najciekawszych ostańców skalnych jakie występują na Jurze Krakowsko–Częstochowskiej  we wsi Piaseczno i Skarżyce, niedaleko Morska. Jego charakterystyczną cechą jest olbrzymi 7 metrowy otwór o średnicy 5 metrów znajdujący się na jego szczycie, będący pozostałością dawnej jaskini. Swój obecny kształt zawdzięcza wietrzeniu skał, które spowodowało, że do dzisiejszych czasów przetrwały tylko najtwardsze jego fragmenty.

Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń

Smoleń znany jest przede wszystkim dzięki zamkowi, który – choć jest znacznie zrujnowany to jest jedną z najbardziej malowniczych i atrakcyjnie położonych warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Wyrastająca ponad las wieża jest charakterystycznym punktem w krajobrazie. Zamek znajduje się na terenie rezerwatu przyrody (również o nazwie Smoleń).

Specjalnie takie mamy miny! Straszą duchy….?Wrrr?

Góra Zborów i Jaskinia Głęboka

Góra Zborów to jedno z dwóch wzgórz leżących na terenie powstałego rezerwatu przyrody nieożywionej Góra Zborów na terenach wsi Podlesice. Drugie to położone bardziej na północ Wzgórze Kołoczek. Jej bezleśny wierzchołek jest znakomitym punktem widokowym, a jednocześnie najwyższym wzniesieniem w byłym województwie częstochowskim – 462 m n.p.m. Na zboczach znajdują się liczne skałki o wysokości dochodzącej do 30 metrów, ściany których pokryte są gęstą siatką dróg wspinaczkowych o różnych stopniach trudności.Góra Zborów prócz wielu ciekawych form skalnych kryje też w sobie kilka jaskiń. Ale są też i mniejsze formy krasowienia skał w postaci płytkich grot i nisz skalnych. Te ostatnie mogą dać schronienie przed deszczem, czy w upalnie letnie dni dostarczyć trochę chłodu i cienia.

Jaskinia – podobnie jak Góra Zborów –  jest rezerwatem przyrody. Zwiedza się ją z przewodnikiem. Pamiętam jeszcze czasy kiedy jaskinie jurajskie zwiedzało się na własną rękę, z własnym źródłem światła i na własną odpowiedzialność. Ale to już przeszłość. Więc wato wejść do środka!

Zamek Olsztyn

Ruiny zamku w Olsztynie koło Częstochowy należą do najlepiej rozpoznawalnych warowni jurajskich. Cylindryczna, wysoka na 35 metrów wieża przyciąga wzrok już z daleka. Zbudowana z białego wapienia, a nadbudowana z brunatnej cegły, przypomina maszt okrętu unoszącego się na morskiej kipieli. Rzeczywiście, zamek był świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń, w tym zgładzenia Maćka Borkowica. Od połowy XVII wieku zaczął popadać w ruinę. Wreszcie stał się atrakcją turystyczną, leżącą na popularnym Szlaku Orlich Gniazd.

Ogrodzieniec? – wpis pojawi się wkrótce!?.

7 thoughts on “Szlakiem Jury Karkowsko – Częstochowskiej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *